Pasta med broccolipesto

Variera den klassiska peston med att göra en variant av broccoli. Stjälken används bäst genom att skiva den ritkigt tunt och krama den med olivolja och citronsaft till en liten sallad att servera till.

4 portioner:

400-500 g pasta, gärna orchiette eller trofie

250 g färsk broccoli

1 vitlöksklyfta

1 dl melonkärnor eller pinjenötter

60-70 g färsk, sköljd spenat

1 1/2 dl finriven parmesanost

2 dl olivolja

1/2 tsk salt

2 krm svartpeppar

Variera den klassiska peston med att göra en variant av broccoli. Stjälken används bäst genom att skiva den ritkigt tunt och krama den med olivolja och citronsaft till en liten sallad att servera till.

Koka upp rikligt med väl saltat vatten till pastan. Ansa och plocka under tiden buketter av broccolin. Skala vitlöksklyftorna. Mixa broccoli, vitlök och melonkärnor eller pinjenötter till fina smulor. Tillsätt spenat och ost. Mixa och häll under tiden i olivolja succesivt tills det är en fin konsistens. Lägg över det mesta i en serveringsskål. Smaka av med salt och peppar. Koka pastan. Lägg över direkt från kokvattnet ner i serveringsskålen. Vänd runt väl. Servera med stjälksallad och gärna extra parmesanost.

 

Foto: Lina Eriksson

Användbart här:
Användbart här:

Fler Härliga Recept

Currykyckling med gula ärter

Sallad på burk

Apelsinkyckling

Majskolvar

Minsestrone

Muffinspannkakor

Havregröt på två vis

Mozzarella & blodapelsin

Inlagda päron

Vårsallad

Eton Mess apelsin

Gnocchi

Enkel rabarberpaj

Stekta bananer med vispad mascarpone

Parisare

Tacotillbehör